Bluetooth® Beacon Teknolojisi Pepperl+Fuchs

Bluetooth® Beacon Teknolojisi Pepperl+Fuchs

Binaların içindeki GPS konumlandırmasına güvenmek, uydu sinyalinin engellenmesi nedeniyle zordur. Bluetooth işaretçileri iç mekan konumlandırması için idealdir ve son yıllarda önemli pazar büyümesine sahiptir. Sonuç olarak, Bluetooth işaretçileri iç mekan navigasyon kullanımı için endüstri standardı haline gelmiştir ve çoğu mobil cihaz tarafından desteklenmektedir. Bluetooth işaretçileri, binaların ve odaların içine düzenli aralıklarla ve ayrıca dış mekanlara yerleştirilen ve Bluetooth® düşük enerjili teknolojiyle sinyaller veren küçük radyo işaretçileridir. Bu sinyaller uygun alıcılar tarafından alınır ve işlenir (cep telefonları, akıllı telefonlar vb.). İşaretçiler, büyük sanayi bölgelerinde hem insanları hem de nesneleri bulmak için kullanılır.

Fenerler nasıl çalışır?

İşaretleri kullanan bir kişinin belirli yerini belirlemek hızlı ve kolaydır. Bunun için gerekli olan işaretlerin sayısı, söz konusu alana ve ulaşılacak yerin istenen doğruluğuna bağlıdır. Bluetooth işaretçilerinde yaklaşık 10 ila 30 metre arası bir iç alan vardır. İşaretler tarafından iletilen sinyal, mobil çalışanın mobil cihazına monte edilen uygun bir yazılım uygulaması tarafından alınabilir. Bu, işarete olan mesafenin hesaplanmasını sağlar. Mobil çalışan ikinci veya daha fazla fenere ulaşır ulaşmaz, konum yöntemine bağlı olarak konum nispeten hassas bir şekilde belirlenebilir. Bir kişi veya nesnenin bulunduğu zemini belirlemek de mümkün olduğu için, üç boyutlu konumlandırma bile Bluetooth işaretleriyle mümkündür. Hareketli işçinin bir binadaki tam konumu böylece kontrol merkezinin merkezi navigasyon sistemine yerleştirilebilir ve iletilebilir.

Beacon uygulamaları

Bluetooth işaretçileri, insanları veya nesneleri bulmak için iç mekanlarda kullanılabilir (varlık / personel takibi). Örneğin, yetkisiz bir kişi güvenli ve hatta tehlikeli bir alana girerse veya bir nesne belirli bir alanı terk ettiğinde sistem bir uyarı sinyali gönderebilir ve kontrol merkezini uyarabilir. Fenerler ayrıca, yaralanan mobil çalışanları saniyeler içinde bulmak ve kurtarma önlemlerini başlatmak için de kullanılabilir.

Ecom'dan Bluetooth® işaretçileri

Ecom, tehlikeli ve tehlikeli olmayan alanlar için işaretler sunar. Loc-Ex® 01 ve Loc 01 yüksek iletim gücüne (maks. 8 dBm), uzun pil ömrüne (500 ms iletim aralığıyla 4 yıl) ve UV ışınlarına dayanıklı gövdeye (dış mekan kullanımı için) sahiptir. Loc-Ex® 01 Beacon Patlayıcı ortamlar için Bölge 21/01 için ATEX / IECEx onayı vardır.

Uygulama

  • Güvenlik - erişim kontrolü, hırsızlık koruması
  • Güvenlik - yalnız işçi koruması
  • Varlık takibi ve personel takibi

Avantajları

  • Enerji tasarruflu Bluetooth Düşük Enerji (BLE) teknolojisi, pil ömrünü uzatır
  • Düşük satın alma / kurulum maliyetleri
  • Karmaşık kablolama olmadan basit ve esnek kurulum veya montaj
  • Birçok cihaz ve işletim sistemi tarafından desteklenir
  • Küçük ve göze çarpmayan
  • 1 m'ye kadar hassas konumlandırma
Facebook
Twitter
LinkedIn