Elektrikli Araçlar için Zemin Hazırlığı

Elektrikli Araçlar için Zemin Hazırlığı

ABB elektrikli araç (EV); nakliye devrimi gerçekleşmesini sağlayan altyapının tasarlanmasına, oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur. Elektrikli araçlar düşük emisyonlu ya da hiç olmayan, gürültü azaltma ve düşük işletme maliyetleri avantajlarını sunar.
ABB elektrikli araç (EV); nakliye devrimi gerçekleşmesini sağlayan altyapının tasarlanmasına, oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur. Elektrikli araçlar düşük emisyonlu ya da hiç olmayan, gürültü azaltma ve düşük işletme maliyetleri avantajlarını sunar. Sonuç olarak talep hızlı büyüyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'ne göre  Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği alanındaki taşıtlar için toplam pazar sadece 2017'de bile yüzde 38,7 oranında büyüdü. Bu, düşük voltajlı iç mekan duvar kutularından elektrikli otobüs ve kamyonlar için yüksek güçlü flaş şarj çözümlerine kadar her türden şarj çözümüne duyulan ihtiyacı arttırıyor. Bununla birlikte, elektrikli araçlar ulaştırmada devrim yaratacak kadar çok söz verirken, birçok pratik zorluk var. Örneğin, tüm otomobiller takılabilir modeller ise, ön sahada, sokakta ve elektrik şebekelerimizde ne gibi değişiklikler göreceğiz? Ayrıca, toplu taşımayı içten yanmalı motorla çalışan ulaşım sistemlerinde köklü bir gelişme olarak nasıl yeniden düzenleyebiliriz?

Büyük Resimden İnce Detaylara

EV'lerin entegrasyonu; büyük resmi görmek ve sürücülere, yolculara, araç üreticilerine, şehir yöneticilerine, kamu hizmetlerine, ulusal hükümetlere ve genel nüfusa faydalar sunmakla başlar. Şarj sistemlerinin sadece kentsel yapıya uymaması hayati önem taşır. Ayrıca, ödeme sistemlerine sahip Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, şarj istasyonlarının tüketim ve durum izlemelerinin kontrolünü sağlamalıdır. Elektrikli araçlar arz ve talep modellerini değiştirdikçe önemli bir etkiye sahip olacaktır. ABB, büyük ölçekli enerji iletimi konusunda uzmanlığa sahip çok az sayıda elektrikli araç şarj altyapısı tedarikçisi arasında yer almaktadır. Bununla birlikte diğer taraftan bakıldığında, ABB kendisini elektrikli araç üreticilerinin güvenilir bir ortağı olarak kurmuştur . Örnek vermek gerekirse, İsviçre’deki IONITY inisiyatifi ile EV’ler uzun yolculuklar yapmak için elverişlidir. Bu ortak girişim kapsamında ABB, Avrupa genelinde bir EV servis istasyonu ağı kurmak için Volkswagen grubunda BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company,Audi ve Porsche ile ortaklık kurdu. Elektrikli taşıt üreticileri ve ızgara işletmecileri arasındaki boşluğu doldurarak ABB, tüketim modellerine ilişkin içgörü sunabilir ve geleceğe yönelik EV taleplerini karşılamak için gelecekteki kanıtlama ızgara altyapısına yardımcı olabilir.

Elektrikli Otobüsler

Birçok yönden otobüs taşımacılığı, elektrikli araçlara göre özel araçlardan daha uygundur. Bloomberg New Energy Finance tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünya şehir içi otobüs filosunun yarısı 2025 yılına kadar elektrik gücüyle çalışacak. Otobüsler, güç ihtiyaçlarının ve enerji tüketiminin tahmin edilip planlanabileceği bilinen rotalarda seyahat ediyor. İngiltere'deki birçok otobüs operatörü, tamamen elektrikli veya hibrit modellerin denemelerini yürütüyor. Örneğin; ABB, Volvo 7900e sağdan direksiyonlu elektrikli bir turda ulusal bir platformda Volvo ile ortaklık yaptı. ABB OppCharge hızlı şarj cihazının mobil versiyonuyla birlikte veri yolu, Volvo 7900e'ye eşdeğer bir dizel otobüsten yüzde 80 daha az enerji tüketimine sahiptir. Manchester;Heathrow Havaalanı ve kentteki yolcu hizmetleri konusundaki yeteneklerini çoktan göstermiştir. Veri yolu, 79 kWh kapasiteli bir aküye sahip olup, depoda gece boyunca şarj edilmesi gereken geleneksel bir elektrikli veri yolundaki 360 kWh aküsünden çok daha küçük ve çok daha hafiftir. Şarj cihazı bir otobüsü,rotasında üç ila altı dakika arasında şarj edebilir. Sonuç olarak, OppCharge sistemi ilk defa 7/24 otobüs işletimi sağlama potansiyeline sahiptir. Elektrikli otobüsler için diğer bir çözüm, araç rotadaki duraklardaki yolcuları yükleyip boşaltırken onboard bataryaları güçlendirmek için flaş şarj teknolojisini kullanan TOSA sistemidir.

Elektrikli Araçlar için Önünüzdeki Yol

-Büyüyen bir EV şarj istasyonu ağı -AGH’lerin toplu taşıma ve nakliye için daha fazla yaşayabilirliği -Daha hızlı şarj süresi, daha büyük piller ve daha yüksek güç değerlerine sahip şarj cihazları -Şarj cihazı tedarikçileri için daha kolay ödeme ve arka ofis sistemleri -Durum bakımı için IoT bağlantılı şarj üniteleri
Facebook
Twitter
LinkedIn