Endüstri 4.0: Ethernet / IP Uyarlanabilir Plc’ler ve Profinet

Endüstri 4.0: Ethernet / IP Uyarlanabilir Plc’ler ve Profinet

Pazarın Endüstri 4.0'a doğru evrimi, endüstri yöneticilerini bir dönüm noktasının eşiğine getiriyor: şu anda yatırım yapmamış olanların gelecekte rekabet etme şansı çok az olacak. Ancak bu yatırımı yapmak ne demektir? Teknolojinin maksimum güvenlik ve performans arasındaki uyumdaki rolü nedir ? Gelecek yıllarda modern PLC'ler ve makineleri için ne anlama geldikleri hakkında biraz daha konuşalım.

YENİ ENDÜSTRİ 4.0 PLC'LERİ

Programlanabilir Mantık Kontrolörleri veya PLC'ler endüstri profesyonelleri tarafından zaten bilinir. Bir operatör çevreye girdiğinde makineyi durdurmak gibi belirli bir duruma göre komutları yanıtlamak ve uygulamak için önceden tanımlanmış kalıpları izleyen yapılandırılabilir aygıtlardır. Ancak, kısa bir süre öncesine kadar, PLC emniyet rölelerinin kullanımıyla ilgili temel bir evrim olarak işlev gördü, aynı ilkel özerklik ve üretim zincirinin geri kalanına göre kendi içinde tecrit etti. Endüstri 4.0'da bu tip bir model artık yeterli değil. Bundan sonra ön plana çıkan işletmeler, çoğunlukla kaynak kullanımı, adım akışı ve tabii ki güvenlik durumu olmak üzere, üretim hattından gelen bilgilere bilgi toplayan, depolayan ve hızlı erişen işletmelerdir. Bugün yatırım yapılacak olan PLC'ler operasyonel zekaya doğru bir adım daha ileri gidenlerdir. Aktif olarak güvenlik izlemesi üzerinde çalışmaya ek olarak, gerçek zamanlı olarak hayati bilgi sağlamak için tüm makinelere ve üretim akışına bağlanabilirler.

İLETİŞİM KALIPLARININ ÖNEMİ

Bu, akıllı cihazlardan endüstri 4.0'a büyük bir sıçrama. Güvenlik CLP'si daima makinede ayrı sinyallerle çalışacaktır, yani: her zaman makineyle elektriksel olarak işlem yapacaktır. Ancak, insan girişine ihtiyaç duymadan, izleyenlerle sistem arasındaki paralel ve acil haberleşmede büyük fark var. Eski günlerde, emniyet PLC'nin kullanımıyla bile bu durumların doğrudan aranması gerekiyordu: yönetici veya operatör, PLC çıkışlarını fiziksel olarak bir şeyi işaretlemek için kullanmak zorunda kaldı. Yeni sürümlerde otomasyon veya güvenlik tarafından kullanılan bir iletişim portu bulunur. Bu sayede sistem, otomasyon ağı aracılığıyla güvenlik elemanlarının durumu ile ilgili tüm bilgileri yakalar. Bu sadece iletişim kanallarının standardizasyonu ile mümkündür. Endüstri 4.0'da en çok kullanılanlar Ethernet / IP ve Profinet'dir. Tüm şirket ekipmanları bir sisteme entegre edildiğinde ve aynı dili konuştuğunda, verimlilik ve güvenlik verilerinin derhal insan tarafından yorumlanması gerekli değildir. Diğer bir deyişle, bu iletişim kalıpları karmaşık ve eksiksiz bir izleme merkezi oluşturabiliyor, bu da makinelerin sorumlusu için daha fazla çalışma gerektirmiyor. Aksine! Endüstri izlenebilirliğine otomasyon ve standardizasyonun dahil edilmesi , yönetici ve işletmecilerin daha stratejik alanlarda üretken olmalarını sağlar.

BİR EMNİYET PLC'SİNE YATIRIM YAPMANIN NEDENLERİ

Ayrıca bir endüstrinin CLP'lere yatırım yapmasının nedenlerini güçlendirmek de önemlidir. Bu faydalar yasal uyumluluktan gelişmiş süreç performansına kadar uzanmaktadır. bkz:

GEREKSİNİMLER VE STANDARTLAR

Tabii ki gerekli olanla başlamalıyız. NR-12, endüstri yöneticisinin şu anda çalışan makinelerin riskli olduğu gerçeğini görmezden gelemeyeceğini ve bunun bir şekilde hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Bu şartlardan biri, herhangi bir güvenlik uygulamasının da (örneğin optoelektronik, elektromekanik teçhizat, vb.)onu izleyen bir cihaza sahip olmasıdır. Piyasada mevcut olan olasılıklardan biri CLP'dir.

İŞÇİ İÇİN DAHA AZ RİSK

Bu kategoride, artıklık kavramı altında çalışan bir güvenlik CLP'si vardır. Bir arıza meydana gelirse, sistem bunun "güvenli bir arıza" olması için mekanizmalara sahiptir yani cihazda meydana gelen herhangi bir kayma, makinenin çalışmaya devam etmesine asla izin vermeyecektir. Geleneksel bir PLC panosunda bir sorun ortaya çıkarsa, makineyi çalışmaya zorlayabilir tehlikeli bir hata. Güvenlik CLP ile bu mümkün değildir. Bu nedenle, arızaların risk teşkil etmeyeceği şekilde tasarlanmış bir ekipmandır.

EKONOMİ

Daha modern PLC'lerin en büyük avantajlarından biri, cihazın daha düşük hacimli bir satın alma gerektiren ve dolayısıyla üretim hattında daha az yer kaplayan çok sayıda rölenin rolünü oynayabileceğidir.

ENDÜSTRİYEL ZEKA

Bu noktada akıllı cihazlara yatırım yapmak, endüstrilerin gelecekte aradığı hedefi hedefliyor. İlk olarak, güvenlik mantığı ve cihaz esnekliği uygulama kolaylığı vardır bir emniyet PLC'si, her şeyi tek bir kalıba entegre ederek, farklı mantık ve eylemlerde çeşitli farklı koruma ekipmanlarına bakabilir. Ek olarak, PLC güvenliğini kullanmanın mümkün olduğu andan itibaren, biraz ötesinde düşünmeye başlama şansımız var: Endüstri 4.0'da. Bir endüstri yöneticisi arayışının, onlarla entegre, basitleştirilmiş ve bölümlere ayrılmış bir şekilde çalışmak üzere sahadaki verileri elde ettiği bir bağlamda, CLP'lerin kullanımı, daha stratejik bir yönetim için büyük bir adımdır. Bu cihazlar çalışanlara daha fazla güvenlik sağlayabilir ve aynı zamanda üretkenliklerini en üst seviyeye çıkarmak için daha sessiz olmalarını sağlar. Ayrıca, makineden sorumlu kişinin bazı ekipmanların gerçekten çalışmayı bırakmadan önce bakıma ihtiyacı olacağını tahmin etmesine izin verir.
Facebook
Twitter
LinkedIn