Endüstriyel Otomasyon İçin Güvenli, Standartlaştırılmış İletişim

Endüstriyel Otomasyon İçin Güvenli, Standartlaştırılmış İletişim

Esnek, genişletilebilir ve geleceğe yönelik – OPC UA, otomasyon teknolojisi uygulamaları için iletişim standardı olarak hızla önem kazanmaktadır.

Giderek daha fazla endüstriyel ağda, OPC UA sorunsuz ve güvenli veri alışverişi sağlamaktadır. Teknoloji üreticiden bağımsızdır, çok sayıda güvenlik önlemi içerir ve saf veri aktarımın yanı sıra, bilgi modellemesi için vazgeçilmez olan anlamsal ek açıklamayı da içerir. Cihazlar yapılarını ve işlevlerini kendileri tanımlarlar. Bu nedenle, iletişim sadece veri aktarımı değil, aynı zamanda anlam sağlar – uygulamalar arasında yüksek derecede birlikte çalışabilirlik sağlar.

Faydaları:

  • Teknoloji güvenli, güvenilir, üreticiden bağımsız veri alışverişi sağlar
  • Anlamsal ek açıklama içerir
  • Basit bilgi modellemesi sağlar
  • WAGO resmi olarak onaylanmış bir OPC UA sunucusu sunar
  • Entegre güvenlik işlevlerinin kullanılmasına izin verir
 

Sensörden Buluta Birlikte Çalışabilirlik

OPC UA, makineler arasındaki yatay iletişim ve makine ile bulut arasındaki dikey iletişim için kullanılabilir; farklı üreticilerin ürünleri ve cihazları bile hemen birlikte çalışabilir. İstemci/sunucu modelleri, aktüatörlere denetim erişimi ile çift yönlü iletişime izin verdiğinden önemli bir rol oynar. WAGO ayrıca şu seçeneği de sunar: PFC Serisi Denetleyicileri ve Kontrol Panelleri, kendileri de çok sayıda güvenlik özelliği ile donatılmış çeşitli sunucu profillerine sahip OPC UA içerir. Gelecekte, yayımlama/abone olma mekanizması eklendiğinde, OPC UA aynı anda birden fazla abonenin bir yayımcıdan veri almasına bile izin verecektir. OPC UA PubSub hızla önem kazanabilir, çünkü özellikle alan seviyesine arayüzde, birçok farklı bilgi alıcısının bir aboneye eriştiği durumlar beklenmektedir. WAGO’nun teknoloji demosu, gelecekte çeşitli kontrol cihazlarının TSN üzerinden OPC UA PubSub ile gerçek zamanlı olarak nasıl iletişim kuracağını göstermek için zaten kullanılıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn