Etiket Tespiti için Çatal Sensörleri Kullanmanın Yararları

Etiket Tespiti için Çatal Sensörleri Kullanmanın Yararları

Birçok sektörde bir ürünün rengini, tescil işaretlerini, etiket mevcudiyetini ve nihai ürünün spesifik iyonları karşılamasını sağlamak için diğer önemli özelliklerini saptamak çok önemlidir. Yaygın bir çözüm kayıt sensörü kullanmaktır. Kayıt sensörleri paketleme uygulamaları için idealdir ancak ahşap işleme, baskı, kağıt ve genel üretim gibi diğer birçok endüstride kullanılabilir. Uygulamalar şeffaf şişelerin ve etiketlerin konumlandırılmasından renk doğrulamasına ve ürünler üzerinde görünmez izlerin tespit edilmesine kadar uzanmaktadır. Çatal sensörleri bir tür kayıt sensörüdür. Çatal sensörleri kullanmanın temel faydaları, kolay kurulum, ortam ışığına karşı yüksek bağışıklık, net etiketler gibi zorlu malzemeleri tespit etme yeteneği ve piyasada bulunan çok çeşitli çatal genişlikleri ve derinlikleridir. Çatal veya yarık sensörleri kiriş tasarımı ile çalışır; göndereni ve alıcıyı sabit bir yuvada birleştirirler, böylece hizalama hiçbir zaman sorun olmaz. Tipik olarak etiketleme uygulamalarında etiketin taşıyıcı malzemeye kıyasla varlığını tespit etmek için kullanılırlar. Hassasiyeti ayarlayarak (veya öğretme işlevini), ışık zayıflamasında bile hafif farklılıklar tespit edilir. Konveyörler, küçük parçaların algılanması, robot kolunun konumlandırılması ve genel imalat gibi çatal sensörleri için ambalaj endüstrisinin ötesinde birçok uygulama vardır.

Nasıl Çalışıyor – Optik ve Ultrasonik 

İki tür çatal sensör teknolojisi mevcuttur: Optik ve Ultrasonik. Optik çatal sensörlerinin çoğu, basit uygulamalarda kızılötesi (görünmez) ışık kaynakları kullanır ve potansiyometre ile hassasiyeti manuel olarak ayarlayabilir veya sensörlerin yüzündeki bir düğmeyle öğretebilir. Ek kurulum seçenekleri ayrıca normalde çıktı mantığını gereken mantığa bağlı olarak açık veya koyu çalışma olarak değiştirmeyi içerir. Çoğu tip, yetkisiz personelin ayarları değiştirmesini önlemek için sensörü “kilitleme” iksiri de sunar. Çatal sensör tedarikçilerinin çoğu, çok küçük çaplı nokta edabı (<0,5 mm) içeren Sınıf I görünür lazer ışık kaynakları da sunar. Bu çatal sensörü stili, küçük bir hedefin algılanması veya kesin bir pozisyonun tutarlı bir şekilde tespit edilmesi gerektiği durumlarda kullanılır. Çatal sensörlerinin çoğu, etiket konumlandırmayı tespit etmek için basit uygulamalarda kullanılır ve basit optik ürün yeterlidir. Ancak günümüzün net ambalaj kullanan veya net taşıyıcı malzemelerdeki şeffaf etiketleri kullanan benzersiz ambalaj tasarımları benzersiz çözümler gerektirir. Ultrasonik teknolojiyi kullanan çatal sensörleri, tüm bu zorlu endüstri gereksinimlerini karşılar. Optik (ışık) yerine, bu çatal sensörleri ultrasonik (ses) kullanır ancak yine de hızlı yanıtlama anahtarlama frekanslarına sahip geleneksel optik çatal sensörlerinin özelliklerini korurlar. Ultrasonik çatal sensörlerinin çözebileceği bir başka benzersiz çözüm, eğer varsa, standart tekli filmden daha kalın olan bir film dikişinin varlığını / konumunu tespit etmektir. Tasarımlar ve işletme prosedürleri standart optik ürünlerle aynıdır bu nedenle bakım prosedürlerine tutarlılık kazandırır.

Benzersiz Uygulamlar için Benzersiz Çözümler

İlerici makine tasarımcılarının bugün karşılaştıkları bir koşul, paketleme ekipmanının fiziksel boyutunun küçültülmesidir. Makine zemin işlevinden bağımsız olarak, tesis taban alanı oldukça dardır. Parça cihazı ne kadar küçükse, sensörler gibi zemin alanını daha verimli kullanır. Piyasadaki en küçük optik çatal sensörleri, etiket tespiti için kullanılır ve sadece 60 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde 25 mm yüksekliğindedir. 50 mikrosaniye yanıt ve HMI olsa kolay öğretme ile performanstan ödün vermemek. Makinenizin tasarımı, çatal sensörlerinde herhangi bir ayarlamaya gerek duyulmaması veya istenmediğinde basitlik isterse manuel ayarlama veya öğretme ve kullanıma hazır uygulama kolaylığı olmayan modeller vardır. Görünür bir LED ışık kaynağı ve çıkış göstergesine sahip bu sensör ailesi kolaylık, düşük maliyet ve okunabilirlik sunar. Makine tasarımınıza veya kalite bilincine sahip son kullanıcıya sürekli olarak değer katan bir OEM paketleme makinesi üreticisi olsanız da, dünün çatal sensörleri bugünün çatal sensörleri değildir. Çatal sensör tasarımı için benzersiz çözümler, çeşitli model, işlevsellik ve maliyet yoluyla uygulamanıza bakılmaksızın kaliyeti tutarlı bir performansla garanti eder. Sağlam IP 65 aliminyum gövde sayesinde mekanik hizalama sağlanır. PNP veya NPN devrelerinde çeşitli kablolama seçenekleri mevcuttur. Tüm ünitelerdeki M8 konektör ile hızlı değişim sağlanır, böylece en az aksama süresinin uygulanması sağlanır.
Facebook
Twitter
LinkedIn