IO-Link Fotoelektrik Sensörleri – Pepperl + Fuchs

IO-Link Fotoelektrik Sensörleri – Pepperl + Fuchs

Pepperl + Fuchs IO-Link fotoelektrik sensörler daha az bilinen özelliklere sahiptir. Operasyonel parametrelere, sensör bilgilerine ve diğer yaygın olarak kullanılan ve görüntülenen öğelere ek olarak, IO-Link fotoelektrik sensörlerinin birçoğunda birden fazla uygulamada yardımcı olan özellikler bulunur. Bu özellikler arasında konumlandırma göstergesi, cihaz kontrolü, trend çizelgeleri ve veri toplama aralığı bulunur.

        1. Konumlandırıcı Göstergesi

Konum belirleme göstergesi, sistemde belirli bir sensörün yerini belirleme aracı olarak kullanılır veya ihtiyaç olması halinde uygulamada kullanılır. Bu, seçilen personelin üzerinde tanımlanmış bir LED paterninin yanıp sönmesi ile gerçekleştirilir, böylece işletme personeli onu tesis katında ayırt edebilir. Yer belirleme göstergesi, PACTware programındaki “Servis” sekmesine gidilereketkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. “Devre dışı” veya “etkin” seçenekleri bir açılır menüden seçilebilir ve sensörün LED'lerinin mevcut durumu açılır menünün sağındaki resimde gösterilir.

         2. Cihaz Kontrolü   

Cihaz kontrol özelliği, cihazın teşhis amacıyla sıklıkla farklı çalışma durumlarına ayarlanmasını sağlar. Bu sensörler üzerindeki cihaz kontrolü, PACTware programındaki “Servis” sekmesinde, konum belirleme göstergesiyle aynı şekilde bulunur. “Normal çalışma” ve “yayıcı engellendi” seçenekleri bir açılır menüden seçilebilir. “Verici engellendi” seçildiğinde, verici kapatılır ve vericinin çalışmasına dayalı olarak sağlanan hiçbir bilgi mevcut olmayacaktır.

            3. Trend Tabloları 

Trend grafikleri, PACTware içindeki “Gözlem” sekmesinin altında bulunur. Bu araç, dört alanın seçilen aralıklarla devam eden bir zaman diliminde izlenmesine olanak sağlar. Bu dört alan “Mesafe”, “Sinyal Kalitesi”, “Anahtarlama Sinyali 1” ve “Anahtarlama Sinyali 2” 'dir. Mesafe veya ölçüm değeri, bir nesneye ölçülen geçerli mesafedir. Sinyal kalitesi göstergesi, kalitenin zayıf bir sinyal veya parazitle düştüğü değerlendirilen sensör sinyalinin kalitesidir. Anahtarlama sinyali 1, birinci anahtarlama sinyalinin mevcut durumudur ve anahtarlama sinyali 2 ve bunun sinyali için aynıdır.

           4. Veri Toplama Aralığı

Aralıklı sensöründen veri toplama arasındaki zaman miktarına karşılık gelir. Müşterinin tercihine bağlı olarak, 100 milisaniyeden 1 saate kadar değişen açılır menüden seçilebilecek önceden belirlenmiş zaman aralıkları vardır. PACTware yazılımı içinden veri toplama işlemi duraklatılabilir veya devam ettirilir ve kaydedilebilir. Bu çizelgeler (aşağıda görüldüğü gibi) çıkış sinyali trendlerini ve düzenlerini izlemek ve uygulamadaki etkinlik zamanlamasını doğrulamak için kullanılabilir.
Facebook
Twitter
LinkedIn