Kesme ve Delme Makinesi: Çevre Koruma Teknikleri

Kesme ve Delme Makinesi: Çevre Koruma Teknikleri

Makine operatörlerinin sağlığını korumak için kilit bir endişe olmasının yanı sıra, iş güvenliğine yatırım yapmak, sektörde verimliliği artırmak için iç huzuru ve standardizasyonu sağlamanın bir yoludur. Kesme makineleri ve delme makineleri gibi bu planlamanın çok önemli olduğu durumlarda çevre korumasının nasıl uygulanacağıdır. Bunun hakkında biraz konuşalım ve bu süreçte teknolojiyi kullanmanın ipuçlarını gösterelim.

ÇEVRE KORUMASINI TANIMLAMAK İÇİN BELİRLİ BİR STANDART VAR MI?

İş yerindeki güvenlik standartlarından bahsettiğimizde , işçilerin fiziksel korunmasında makine ve ekipmanla doğrudan temas halinde uygulanan bir düzenleme standardı olan NR-12'ye başvururuz . Sınırlandırılmış temel kurallarla bile her vaka bir durumdur. Bu nedenle, iyi çevre koruma uygulamaları büyük ölçüde makineden sorumlu kişinin teknolojisini planlama ve uygulama kabiliyetine bağlıdır. Bu uygunluk çok önemlidir. Kesme makineleri ve delme makineleri hakkında konuşurken, ortak bir çalışma şekli vardır: operatör makineyi besler (genellikle metal bir plaka ile) ve bağımsız olarak çalışır (aldığı bir programdan) bu plaka ile neyin gerekli olduğu (kesim, delme, delme veya benzeri işlemler). Makinenin çalışacak olan plakayla beslenmesi prosedürüyle ilgili olan, işlemin özünde olan makinenin güvenliğinin bir kısmı vardır. Operatörün en büyük riske maruz kaldığı yer burasıdır. Dolayısıyla bu süreci doğada daha güvenli hale getirmenin yolu yoktur. Çıktı, çevre içerisinde bir korumanın uygulanmasıdır, böylece bu tür prosedürler sadece ideal güvenlik koşulları altında mümkün olur.

KESME MAKİNELERİ VE DELME MAKİNELERİ İÇİN ÇEVRE KORUMASI NASIL YAPILIR?

Her durumda uygun olan belirli bir koruma formülünü sınırlandırmak mümkün değildir. Her makinenin ayrı bir işlemi, büyüklüğü, kendi formatı, bir besleme şekli  vardır. Metal levhaların elle beslenmesi ile çalışan ekipman oldukları için amaç, serbest alan ve çalışanın güvenli bir şekilde çalışmaya başlayabilmesi için doğru konumlandırmayı garanti etmektir. Bu durumda, mekanik bir çevre koruması yapmak çok karmaşıktır, çünkü fiziksel kilitler oluşturmaktan ibarettir. Bunlar, kullanıcının makineyi manipüle etmesini önleyen veya çok zorlaştıran engeller olacaktır. Bu nedenle, kesme ve delme makinelerinde çevre korumanın en iyi alternatifi, operatörün çevre içindeki varlığını veya yokluğunu belirleyebilen ve herhangi bir değişikliğe hemen tepki gösterebilen  bir uyarı sinyali göndererek veya önleyerek otomatik sensörlerin kullanılmasıdır.

ÇEVRE SENSÖRLERİNDE OPTİK SENSÖRLERİN KULLANIMI NASILDIR?

Kritik bir çevrenin bu izlenmesi, optik bariyerler kullanılarak çok verimli bir şekilde yapılabilir. Bu ekipmanın standart uygulama modu, vericiyi kurmak ve bölme aynalarının takılmasıyla, ışını yönlendirecek "köşeler" oluşturmaktır. Diğer bir deyişle, çevre koruma dörtgen biçimindedir - genellikle bir dikdörtgen verici bir ucunda oturur ve alıcıyı hedef alacak başka bir aynayı hedefleyen bir aynaya bakar. Bu şekilde, tüm ekipman etrafında bir çevre kapatılır. Bu koruma iki şekilde gerçekleştirilebilir: Perde optik bariyeri NR-12 standardı, şu anda her bir makinedeki işlem ihtiyaçlarının incelenmesine ek olarak, her durum için hangisinin en uygun olduğunu tanımlamak için önemlidir. Genel olarak, iki model şu şekilde farklılık gösterir:

IŞIK BARİYERİ OPTİK BARİYER

Bu model, bir kişinin girişini veya çıkışını kirişin engellenmesiyle (kişiyi makineden uzak tutan daha büyük perimetre için kullanılır) tanımlayan, vücut için bir korumadır.

IŞIK PERDESİNDE OPTİK BARİYER

Makinenin işletiminde kullanıcının yaklaşımını takip etmesine izin verdiği için (özellikle üst üyeler) güvenlik kontrolünde daha fazla hassasiyet sunar. Bunlardan birinin daha uygun olduğu durumlar da vardır, ayrıca mükemmel çevre koruması için iki modelin toplamını aldığı durumlar da vardır. Amaç, bir kişinin tesadüfen kazara veya kazayla sıkışıp kalmasını önlemek ve başka birisinin makineyi içinde yeniden çalıştırmasını sağlamaktır. Standart şirket tedbirler alanı tam ekran olmadan makinenin sıfırlanmasını önlemek için sağlamak gerektiğini tanımlar. Bu, bir kişinin sıfır görünür bir alanda olup olmadığını tespit edebilmek için bir tane daha sıfırlama noktası prosedürü veya başka ekipmanların kurulumu ile yapılabilir. En güvenli seçenek ne olursa olsun, optik sensörlerin kullanımı, aktif ve otomatik izlemeyle bu güven seviyesine ulaşmak için çok önemlidir.

BU KORUMAYA YAPILAN YATIRIM PAHALI MIDIR?

Söylediğimiz gibi, her bir endüstriyel makine farklı bir algılama tipine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu süreçte teknoloji uygulama maliyetini doğru olarak hesaplamak zordur. Temel olarak, bir ışık ızgarası uygulamasının ışık perdesinden biraz daha ucuz olması doğaldır, ancak üretimin nasıl yapılması gerektiğine bağlı olarak perdenin daha fazla ortaya çıkması olabilir. Genel amaçlar için, ızgara perdeden daha ekonomiktir. Genellikle iki çözümü birleştirmeniz gerekir. Bu nedenle, bu tür uygulamalarda deneyimi olan ve her durum için en iyi modeli gösterebilen bir şirket olan iş güvenliğine yapılan yatırımın tanımlanmasında uzmanlaşmış yardımın olması önemlidir . Sonuçta, bu sadece bir verimlilik ve ekonomi meselesi değil: sensörlerin kurulumunda doğru planlamanın operatörlerin ve kullanıcıların sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi var. Çevre standartlarına uymanın yanı sıra, çevre koruma, işçilerin görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeleri konusunda gönül rahatlığı sağlar. Sağlık ve üretkenliğe yatırım yapmak için ne bekliyorsunuz?
Facebook
Twitter
LinkedIn