LSP DC Dalgalanma Koruyucu Cihazı

LSP DC Dalgalanma Koruyucu Cihazı

 

 

Fotovoltaik tesisler dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarıdır ve hem büyüklük hem de sayı bakımından artmaktadır.

Tesislerin maruz kaldıkları doğa ve geniş toplama alanlarından kaynaklanan bir takım zorluklar vardır. PV tesisatlarının benzersiz doğası onları yıldırım düşmelerinden ve statik deşarjlardan kaynaklanan aşırı voltaj dalgalanmalarına karşı savunmasız hale getirir. Temel zorluk, bu kurulumları, yüksek hasara neden olma riski taşıyan doğrudan ve dolaylı yıldırım çarpmalarına karşı korumaktır.Doğrudan veya dolaylı yıldırım çarpmasının elektrik sistemine girmesinin etkileri felaket olabilir. Tesisatta ciddi hasara neden olması durumunda, operatör ekipmana yüksek onarım maliyetleri ve çıktı kaybı nedeniyle gelir kaybıyla karşı karşıya kalır. Bunun bir sonucu olarak, PV dizilerine, şarj kontrol cihazına / invertöre ve birleşik kutulara zarar vererek, tüm sistemi devralmadan önce dalgalanmaların yakalanması esastır.

LSP , müşteriye kapsamlı bir koruyucu çözüm sunarak bu tehditlere karşı önlem alabilir. PV kurulumunun elektrik sistemini korumak ve hasarı önlemek için bir dizi sertifikalı PV DC dalgalanma koruyucu cihazı mevcuttur. Aşırı gerilim koruma cihazlarına ek olarak, LSP, T1 (Sınıf I, Sınıf B), T1 + T2 (Sınıf I + II, Sınıf B + C), T2 (Sınıf II, Sınıf C) DC dalgalanma koruyucu cihaz.

PV sistemine genel bakış

PV kurulumu boyunca aşırı gerilim dalgalanmalarının yayılmasına karşı tam sistem koruması sağlamak için, DC, AC ve veri hattı ağlarında sistemin her parçası için doğru Aşırı Gerilim Koruması Cihazının (SPD) seçilmesi önemlidir. Ağ şeması ve tablo, SPD korumanın temel alanlarını tanımlamaya yardımcı olur.

PV-sistem-bakış-02

 

Sıkça sorulan sorular (SSS)

SPD nasıl çalışır?

Bir aşırı gerilim koruyucusu, anlık olarak açık devre modundan düşük empedans moduna geçerek ve aşırı gerilim gerilimini işlem sırasında güvenli bir seviyeye sınırlandırarak ani bir şekilde kaplayarak çalışır. Dalgalanma olayı sona erdiğinde, koruyucu açık devre moduna geri döner, bir sonraki olaya hazırdır.

PV kurulumu neden SPD gerektiriyor?

PV kurulumunun maruz kaldığı doğası ve geniş toplama alanı nedeniyle, doğrudan ve dolaylı yıldırım çarpmalarına veya geçici aşırı voltaj koşullarına eğilimli hale gelmektedir. Bir SPD, tesisatın zarar görmesini önler, bileşenlerin yüksek onarım maliyetlerini önler ve üretim kaybından elde edilen geliri azaltır.

Hangi SPD kullanmaya uygundur?

Bu, coğrafi konum, korunan ekipman ve çalışmasının önemi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Dünyanın ve nötr iletkenlerin yapılandırması da kritik öneme sahiptir. Lütfen gereksinimlerinizi tartışmak için lsp-international.com adresindeki satışlara bize e-posta gönderin.

MOV nedir?

Bir Metal Oksit Varistörü (MOV), tipik olarak büyük bir çinko oksit tanecik bloğundan oluşan değişken bir dirençtir. Yarı iletkenler, iletim voltajının altında bir yalıtkan ve üstündeki düşük değerli bir direnç gibi davranırlar.

İletim modunda, MOV aşırı gerilimi Dünya’ya yönlendirir ve dağıtır. MOVlar genellikle hat iletkenlerinden Dünya’ya bağlanır. MOV’un kalınlığı sıkıştırma gerilimini belirler ve çap mevcut kapasiteyi belirler.

Bir SPD ne kadar süre dayanır?

Bir MOV SPD’nin ne kadar süreceği, aşırı gerilim olayının sıklığına ve boyutuna bağlıdır. Geçici olay ne kadar büyük olursa, MOV degradasyonu o kadar büyük olur.

Modüler SPD nedir?

Modüler bir SPD, tüm SPD ünitesini değiştirmeden değiştirilebilen modüller içerir, bu da bakımı kolaylaştırır ve düşük koruma ile zamanı en aza indirir. Modüller, koruyucuya bakım yapmak için gereken işgücünün ve maliyetin azaltılmasını sağlar.

Yaşam sonunda SPD nasıl değiştirilir?

Eaton, sunulan parçaların her biri için yedek eklenti modülleri sunabilir. Modüller, tüm cihazın sistemden istenmesini gerektirmeden takılır ve çıkar.

Facebook
Twitter
LinkedIn