Makaralı Konveyörlerdeki Yükleri Algılama Teknikleri

Makaralı Konveyörlerdeki Yükleri Algılama Teknikleri

Makaralı konveyörler, çalıştıkları malzemenin türüne ve üretim akışlarının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak bazı endüstrilerde kargonun taşınması için verimli ve temel modellerdir. Konuyla ilgili çok yaygın bir soru şudur: otomasyon bu sürecin izlenmesinde yüklerin algılanmasıyla tespitine dahil edilebilir mi?

MAKARALI KONVEYÖRLERDEKİ YÜKLERİ OTOMATİK OLARAK İZLEMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Endüstrinin yapısına ve üretim süreçlerine bağlı olarak, tesis içerisindeki yüklerin taşınması tüm hattın verimliliği için çok önemlidir. Bu hareketin birkaç amacı olabilir:
  • Hammadde veya malzemelerin stoktan makineye taşınması;
  • Ürünlerin ara üretim aşamalarında nakliyesi;
  • Ambalajın ambalaj aşamasına taşınması;
  • Nihai ürünün depolanması ve dağıtımı için nakliyesi.
Bu noktada başarı, bir çok önemli faktöre özellikle de yükün güvenilir bir şekilde algılanmasına, izlenmesine ve ilgili operatörlerin güvenliğine bağlıdır. Makaralı konveyörler, bu durumlarda taşınacak yükün daha büyük olması durumunda yaygın olarak kullanılır:
  • Granüle edilmiş veya toz haline getirilmiş malzeme çuvalları;
  • Metal veya ahşap plakalar;
  • Plaka yığınları;
  • İstiflenmiş malzemeli paletler.
Bu ürünlerin özellikleri arasında büyük bir fark olduğu için, taşımacılıkta izlemenin karmaşıklığı büyük ölçüde değişmektedir, ancak bu senaryoların hepsinde bunu yapmak mümkündür. Otomatik izleme teknolojisinin dahil edilmesiyle, endüstri sisteminin kendisi parametreleri izleyebilir ve böyle bir nakliyede bir şeylerin ne zaman yanlış olduğunu tespit edebilir. Örneğin, istif büyüklüğündeki bir fark veya taşıma hızındaki tutarsızlık. Alanında stratejik verimlilik sağlamak için boş zamanını kullanabilen bir makine operatörünün veya kullanıcının bu görevinden yükünü almanın bir yolu makinelerin işlevlerini optimize ederek, taşıma akışını yeniden yapılandırarak veya ayarlama için kendi otomasyonunu kullanması.

MAKARALI KONVEYÖRLERDEKİ YÜKLERİN ALGILANMASI NASILDIR?

Söylediğimiz gibi, yüklerin taşınmasını saptamak için bu izleme silindirler tarafından taşınan her tür malzeme için mümkündür. Aradaki fark, her durumda monte edilecek algılama türündedir. Her senaryoda en uygun cihazları görün:

DÜZENLİ VE OPAK YÜKLER

En basit optik algılama seçenekleri, düşük bir başlangıç ​​yatırımı için otomasyon uygulayan bu tür konveyörlerde zaten kullanılabilir. Bununla birlikte, en basit cihazların izlenmesinden yararlanmak için, yalnızca belirli senaryolarda önerildiğinin farkında olun: malzeme düzenli ve opak olduğunda, sabit hız ve hareket ritmiyle. Bu durumlarda, sensörleri konveyörün yanına veya silindirlerin altına yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Ekipman, malzemelerin veya istiflerin her birinin geçişini tanımlar ve varlığını başka birçok özelliği tanımlayamadan tespit eder. Verimli ve ucuz olduğu için, daha karmaşık bir doğrulama gerekmediğinde daha sağlam sistemlere yatırım yapmak için hiçbir neden yoktur.

DÜZENSİZ, ŞEFFAF VEYA YANSITICI YÜKLER

Bir şarjın düzensiz şekilleri olduğunda, geleneksel optik sensör, izlediği nesneyi yorumlamakta zorlanır. Depolarize teknolojisine sahip yansıtıcı fotoelektrik algılama sensörü bu senaryo için en uygun ekipman türüdür. Bu filtrenin özelliği, plastik filmler veya şeffaf bir malzeme gibi yükün etrafındaki herhangi bir elemanın üretim hattında ürettiği parlaklığı göz ardı etmektir. Bu noktada sadakat, düzensizce paketlenmiş veya kötü doldurulmuş ambalajların tespiti için bile önemlidir.

PALETLER

Paletlenmiş piller, taşınan kargo miktarını ve palet tipleri arasındaki yükseklikteki büyük farklılıkları izlemelerinde biraz daha zordur. Bu tespit için yukarıdaki sensörler yetersizdir, çünkü dakiktirler, yani çok ince ışık huzmeleriyle çalışırlar. En çok önerilen model, ışık aralığına göre retroreflektif algılama için fotoelektrik sensördür. Işının aksine, ışık menzili 50 mm olan daha geniş bir alana etki eder.

ÖNCEDEN SATIN ALINAN MAKİNELERE ALGILAMA TEKNOLOJİSİ EKLEMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Bu tür sensörlerin hali hazırda konsolide makaralı konveyörlere dahil edilmesi, sektöre o kadar fazla harcama yapmadan otomatik izleme eklemek için harika bir yatırım olduğu için mümkün değildir . Bir zamanlar sadece basit komutlarla işletilen bir makineye gözler ve beyin eklemek gibi türüne bakılmaksızın, bu sensörlerin tümü, şirketin merkezi sistemine bağlanır ve uyarılar vermenin yanı sıra, olası bir tehlike durumunda taşımayı otomatik olarak durdurabilecek şekilde üretim hattında gerçek zamanlı olarak bilgi gönderebilir. Bu tür bir yatırım, şirketlerini pazarın kenarında rekabet etmek isteyen yöneticiler için ileriye dönük bir süreç olacaktır. Hat içi izlenebilirliğin güvenilirliğini kolaylaştırabilen ve artırabilen sensörler değil aynı zamanda operatörleri çalışmalarını şirket için daha stratejik hale getirmekte özgür kılarlar. Bu nedenle, makaralı konveyörler üzerindeki yüklerin algılanması ile ilgili sorunlarınız varsa, teknolojik bir çözüm aramanın zamanı gelmiştir. Sadece bu süreçleri iyileştirmek ve üretken kontrolde daha fazla verimlilik elde etmek istiyorsanız, bu da mükemmel bir çıkış yolu. Önemli olan ihtiyaçlarınızı anlamanız, her durum için en uygun sensörleri bilmeniz ve doğru yatırım yapmanızdır. Bu durumda, taleplerinizi yükseltmek ve parayı gerçekten onlara hizmet edecek çözümlere uygulamak için uzmanlardan yardım almak her zaman iyidir.
Facebook
Twitter
LinkedIn