Wago Kontrol Ve İzleme Sistemlerinin güvenliğini arttırıyor

WAGO Uygulama Tabanlı Denetleyici Artıklığı (ACR)

Artıklık, kontrol sistemlerinin kullanılabilirliğini artırır, aynı zamanda sistem yapım maliyetlerinde de bir artış gerektirir. Yedekli kontrolün maliyeti (üreticiden bağımsız olarak) gerekli anahtarlama süresiyle yakından ilişkilidir. Anahtarlama süresi ne kadar kısa olursa, ekipman o kadar zorlu ve pahalı olur.

CPU artıklığı ve iletişim ortamı

WAGO, denizcilik ortaklarının ihtiyaçlarından ilham alan Uygulama Tabanlı Denetleyici Artıklığı (ACR) çözümü geliştirdi. Bir yandan, kontrol ve izleme sistemlerinin güvenilirliğini artırma ihtiyacı, böylece olası arızalara rağmen kullanılabilirliklerini artırma ihtiyacı. Öte yandan, dengeli kurulum ve kurulum maliyetleri sağlayın.

Sistem, tek bir arıza noktasına (SPOF) karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, bir arıza olsa bile, örneğin sürücülerden birine güç kaybı, LAN bağlantısının kaybı, sistemin çalışmaya devam edeceği anlamına gelir.

Çözüm, gereksiz bir Ethernet ağı üzerinden birbirleriyle iletişim kuran iki PFC200 sürücüsü kullanır.

Donanım söz konusu olduğunda, standart WAGO PFC denetleyicilerinin üç çeşidi vardır:

  • gri seri – çalışma sıcaklığı aralığı: 0..55°C
  • genişletilmiş çalışma sıcaklığı aralığına sahip gri seriler: -20…+60°C
  • Siyah XTR serisi – çalışma sıcaklığı aralığı: -40…+70°C, ayrıca EMC parazitine, nem yoğuşmaya, titreşime vb.

Bu, otomasyon sistemi tasarımcılarının zor uygulamaların bile çevresel taleplerini karşılamasını kolaylaştırır.

Sistemdeki iletişim Modbus TCP/IP’ye dayanmaktadır. Standart donanım ve standart iletişim, çözümün çalışmasını kolaylaştırır. E! COCKPIT ve kütüphane, veri senkronizasyonu ve yedek sürücü kontrol işlevleri sağlar.

Dağıtılmış modüller – Akıllı Bağlayıcılar kullanılarak fiziksel sanal kimlik desteği elde edilebilir. Bunlar, giriş ve çıkış kartları için uygun şekilde seçilmiş modüllere sahip PFC sürücüleridir. Akıllı, programlama gerektirmedikleri için – sadece yapılandırılabilirler, bu da devreye almayı daha da basitleştirir ve hızlandırır.

İzin verilen anahtarlama süresinin 200 ms’den az olmadığı durumlarda çözüm kullanılabilir.

Redundancja CPU i redundancja medium komunikacyjnego, czyli zwiększona niezawodność działania układów sterowania i monitoringu

Sistem yapısı

Uygulamada, aşağıdaki geçiş sürelerini garanti etmek için iki sürücü yapısı uygulanabilir:

blank

Sürücü yapısı örneği:

Redundancja CPU i redundancja medium komunikacyjnego, czyli zwiększona niezawodność działania układów sterowania i monitoringu

Sistem nasıl çalışır?

Önerilen sistemde, ana sürücüler etkin rezerv modunda çalışır. Ana A birincil denetleyicidir, ana B bekleme sürücüsüdür. Bu, aynı programa, geçerli işlem görüntüsüne sahip olduğu ve Ana A dönene kadar “düştüğünde” kontrol odasının kontrolünü ele aldığı anlamına gelir.

Donanım kaynakları desteği, Akıllı Bağlayıcılar tarafından gerçekleştirilir. Yapılandırılırlar ve parametrelendirilirler (üzerlerine bir program yazmuyoruz). Program ana sürücüye yazılır. Sürücüleri yapılandırmak ve programlamak için bir araç kullanılır – e! kokpit.

Scada üst sistemi, ana A ve ana B sürücülerinin IP adreslerini “görür”.

Akılda tutulması gerekenler

Çözüm, denetim artıklığını, yani CPU değiştirmeyi, kalıplar arasında veri eşitlemesini ve analar ile Akıllı Couplerami arasındaki verilerin senkronizasyonunu uygular.

Kurallara uygun olarak:

  • uygun ağ yapısı
  • Max. 20 Akıllı Darbeci,
  • Akıllı Bağlayıcı’da en fazla 23 I/O modülü, tek bir Akıllı Bağlayıcı tarafından ana anahtarlama
    için sağlanan 192 bayta kadar, sistem 200 ms’ye kadar bir ağ denetimi/yeniden yapılandırma anahtarlama süresi sağlayabilir.

Tehlikeli alanlardan gelen sinyalleri işleyebilme yeteneği (Örn.

İletişim ortamının yedekli kontrol ve artıklık sorununun uygulama kısmında, Ex bölgesinden gelen bir dizi işleme sinyali eşlik eder.
WAGO PLC’lerin bölge 2’de standart olarak çalışmasına izin verilir.

Yerleşik olarak güvenli bariyerlere sahip I/O modülleri sayesinde sürücüler, tek bir kontrol düğümü içinde bölge 0 ve/veya 1’den gelen sinyalleri de işleyebilir.

Redundancja CPU i redundancja medium komunikacyjnego, czyli zwiększona niezawodność działania układów sterowania i monitoringu

Bu tür sinyalleri çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış bir I/O (mavi) modülü kullanılır. Klasik sürücü I/O kartlarının özelliklerini özünde güvenli bariyerlerle birleştirirler.

Entegre özünde güvenli bariyere sahip WAGO I/O modülleri hem deniz hem de kara uygulamalarında kolayca kullanılmaktadır. Kompakt form, yani kontrol kabininde yer tasarrufu ve kontrol cihazının i/o çıkışlarına arayüz modülleri şeklinde dışarıdan yerleşik olarak güvenli bariyerlerin eşlik ettiği klasik yaklaşıma kıyasla tüm çözümün rekabetçi fiyatı ile desteklenirler.

www.maxelendustri.com
www.maxelendustri.com

Tüm soru ve görüşleriniz için info@maxelendustri.com adresinden veya +90 216 540 5432 sabit numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Yazılarımızı Okudunuz mu ?

blank
FİNDER

Finder 7L Serisi Led Işıklar

Finder 7L Serisi LED ışıklar raflara veya metal dolaplara kolayca yerlenebilir ve özel iş gereksinimlerinize bağlı olarak hareket ettirilebilir. Finder 7L Serisi LED ışıklar, tipik olarak

İçerik Sayfası »
blank
Wago

Wago Ana Bayi

Maxel Endüstri 10 yıllık satış tecrübesiyle sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, siz değerli wago kullanıcıları ile paylaşmanın heyecanını duymaktadır. Kuruluşundan itibaren elektrik malzeme satış konusunda

İçerik Sayfası »
Satın Alma Anlaşması
Kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.
Proje Fiyatları
Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır.
Sevkiyat
Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur.
Previous
Next

E-Bülten’e Kayıt Olun

Sürpriz Hediyeler Sizi Bekliyor…