ABB IP69 ile Yiyecek ve İçeceklerde Temizlik Standartlarının Yükseltilmesi

ABB IP69 ile Yiyecek ve İçeceklerde Temizlik Standartlarının Yükseltilmesi

2008'de küresel yiyecek ve içecek sektörü 5.7 trilyon dolar olarak değerlendirildi ve 2014 yılında yaklaşık 7 trilyon dolara yükseldi ve onu dünyanın en büyük sanayi sektörü haline getirdi.  Bununla birlikte, üreticiler tarafından yapılan zayıf kablo koruma seçenekleri, bakteriyel kirlenme ile bağlantılı milyonlarca toplam maliyete ve aksama süresinin geciktirici etkilerine katkıda bulunur.
Zorlu ortamlardaki katı sağlık ve güvenlik standartlarıyla karşı karşıya - sıfırın altında sıcaklıklara kadar - yiyecek ve içecek endüstrisindeki işlemciler ekipmanın değerli güç ve veri bağlantılarından ödün vermeden verimli, güvenli ve hijyenik bir şekilde çalışmasını sağlamak için sürekli bir mücadele veriyor. Bununla birlikte, kablo kanalları ve bağlantı parçaları gibi kablo koruma sistemleri kendi başlarına bakterilerin evi haline gelebilir ve gıda üretimi için doğrudan tehdit oluşturabilir. Bakterilerin çeşitli yüzeylere adapte olabileceği ve yaşayabileceği iyi bilinmektedir ve bu, yapılandırılmış ve kapsamlı bir temizleme rejiminin temiz ekipman ve gıda güvenliği için bir zorunluluk olduğu anlamına gelir. Düzenli temizlik gereklidir, çünkü yalnızca geçici olarak enfeksiyon tehlikesini azaltır. Ancak bu, sıvı girişi ve malzeme korozyon olasılığını artırır. Yıkanırken, bakterilerin öldürülmesi anında gerçekleşir, ancak uyaran (yüksek basınçlı yıkama ve kimyasallar) çıkarıldıktan ve ekipman kuruduktan sonra durur. Bu, su girişini engellemek için kuru bir ortama duyulan ihtiyaç arasında bariz bir gerilime neden olurken, bakteri üremesini engellemek için gerekenleri yapar.

“Biyosidal kaplama, temas eden bakterilere saldırır, birkaç saat içinde bakterilerin% 99'una kadar giderir ...”

Bu sorunu çözmek için ABB, gıda ve içecek endüstrisinin zorlu ortamına dayanabilecek ve kirletici bakterilerin% 99,9'unu yok ettiği kanıtlanmış bir kablo koruma çözümü sunmak için anti-mikrobiyal koruma uzmanları BioCote ile ticari bir ortaklık kurdu. . Yeni sıvı geçirmez kablo kanalı, iyonik bir gümüş katkı maddesi içeren bütünleşik anti-mikrobik korumalı, yumuşak, FDA, EC ve FSA uyumlu DuPont Hytrel® termoplastik kılıfı içerir. Endüstride ilk, tek parça sıvı sızdırmaz 316 Paslanmaz Çelik fiting sistemi tamamlar.
Gümüş cam tozu matrisine dayanan anti-mikrobiyal katkı maddesi, yüksek kimyasal dayanıklılık sağlarken, bakteriyel kontaminasyona ve küf oluşumuna karşı koruyan ürünün yüzeyine gümüş iyonlarının yavaş salınımını sağlar. Sistemin sıvı geçirmez yapısı - IP69'a kadar - ve anti-mikrobik koruma, güç ve veri kablolarını aşırı sıcaklıklardan ve ardından gelen günlük aşınmadan kaynaklanan aşınmadan korumak için birleştirir. Önemli bir şekilde, ne yıpranmayan ne de yıkanan integral anti-mikrobik koruma, MRSA ve E.coli gibi hem gram negatif hem de gram pozitif bakterilere saldırır, test edilmemiş bir yüzeye kıyasla 15 dakika içinde bakterilerde azalma gösteren testler. BioCote Ltd İş Ortağı Geliştirme Müdürü Guy Charteris, “Pompa ve motor gibi yiyecek ve içecek endüstrisinde yer alan mekanik işlem ekipmanlarının hacmi arttıkça, artan otomasyona geçişle birlikte, binlerce elektrik ve veri kablosu var. korunması gereken bu. Bir yiyecek ve içecek üreticisine şimdiye kadarki en büyük tehdit bakteridir. Sağlık ve güvenlik ve enfeksiyon kontrolleri, sık sık kimyasallar kullanarak ve yüksek sıcaklıklarda sık sık kullanılan günlük ekipman yıkamak anlamına gelir.
“Son yıllarda gördüğümüz gibi, onlarca yıllık tüketici güvenini ortadan kaldırmak için sadece bir bakteri enfeksiyonu alabilir ve bu süreçte bir şirketin finansmanını sakatlayabilir. Her ne kadar anti-mikrobiyal teknoloji temizliğin yerine geçmemesi gerekmese de, anti-mikrobiyal katkıların ilavesi, tekrarlanan testlerimizde kanıtlanmış sistem bütünlüğünü arttırır ve işlenen kanalda sadece 15 dakikada bakteriyel azalmayı gösteren gözlemler işlenmemiş sistemlere kıyasla, iki saat içinde% 99 bakteri azalmasına neden olan sistemler. ” ABB'de Adaptaflex'in Kıdemli Tasarım ve Teknik Müdürü Meirion Buck, şu yorumu yapıyor: “Tüm yiyecek ve içecek üretim tesislerinde sıvı geçirmez boru sistemleri kullanıldığından, üreticilere, söz konusu olduğunda üreticilere bir fikir vermek için BioCote ile yeni sistemi geliştirdik. enfeksiyon koruması. Biyosidal kaplama, temas eden bakterilere saldırır, birkaç saatte bakterilerin% 99'una kadar gidererek potansiyel kirlenme riskini azaltır, sonuçta kablo koruma sistemlerinin korunmasına harcanan aksaklık süresini ve malzeme maliyetini azaltır. Küresel yiyecek ve içecek pazarının büyüklüğü göz önüne alındığında, yeni seri son kullanıcılara ölçülebilir bir yatırım getirisi sunabilir ve bakteri bulaşma riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
Facebook
Twitter
LinkedIn