Elektrik Şebekesi Nasıl Korunur?

Elektrik Şebekesi Nasıl Korunur?

Mimari tasarımlarda, elektrik parçası her zaman özel bir endişe yaratır, çünkü görev bir elektrikçi ortağına devredilmiştir ve çoğu zaman elektrik projesi hakkında bu tür bir bilgi ile görüş vermek mümkün değildir. Öyle değil mi? Projelerinizdeki elektrik şebekesini korumak söz konusu olduğunda, müşterinin mülkün tesliminden sonra herhangi bir sorunla karşılaşmaması için olası tüm güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir. Bu yüzden, konunun uzmanının konuşma gücüne bu kadar bağımlı olmamak için konuyu biraz daha fazla anlamaktan daha iyisi yoktur. Bu yazıda, elektrik şebekeleri için risk yaratabilecek faktörlerin neler olduğunu ve bunun yanı sıra enerjiye bağlı insanların ve ekipmanların güvenliği ve korunması için kablolama işleminin önemini anlayacaksınız. En iyi uygulamalarla bu tür talihsizliklere karşı nasıl korunacağınızı ve mimarın bu süreçteki rolünü anlayacaksınız. Şuna bak!

Elektrik Şebekesinde Risk Faktörleri

Bazı detaylar proje yürütme konusunda her şeyi değiştirir. Her şeyin kusursuz olması ve temelde elektrik şebekesiyle ilgili olarak daha sonra bir sorun yaşanmaması için bir kerede ortadan kaldırılması esastır:

  • korumasız alınan;
  • Zamana maruz kalan belirgin kablolama;
  • birinde biriken devreler;
  • Kablo yanlış hizalama.

En sık karşılaşılan hatalar ilk alıntılardır ve iyi bir elektrik tasarımında kabul edilemezdir. Tabii ki, maruz kalan mumlar da temiz bir mimari projenin bilmecesinden geçmiyor! Şimdi, korunmasız prizlerde, bu sürekli bir sorundur ve özellikle konutta çocuklar ve evcil hayvanlar varsa , ne pahasına olursa olsun önlenmesi gereken bir problemdir .

Bununla birlikte, elektrik şebekesi ve insanların güvenliği için en fazla risk oluşturan faktörlerden biri, zayıf kablo boyutları ile ilgilidir. Daha iyi anlamak için, onu su yerine enerji ileten bir boru olarak düşünün. Bir ekipman daha fazla elektrik gücüne ihtiyaç duyuyorsa ve kablolama orantısız olursa, daha fazla çeker ve sonuç olarak daha yüksek basınç kauçuğun ısınmasına ve erimesine, kısa devreye ve tüm elektrik sisteminin bozulmasına neden olur .

Kötü kablolamaya ek olarak, devre kesici elektrik şebekelerinde de birçok kazaya neden olur. Para kazanmak için, bazı projeler örneğin tüm ev için yalnızca bir kırıcı oluşturdu. Devrelerle ilgili olarak, bu durumda, her bir amaç için birini ayırmak gerekir: aydınlatma, genel kullanım soketleri ve özel kullanım soketleri. Gelen sektörlerde tek makine bir çıkış ihtiyacı varsa, bu sadece ona sahip olacaktır. Evlerde, bu kültüre sahip olmamaya ek olarak, insanlar hala bir T kullanarak sistemi aşırı yüklüyorlar. Dolayısıyla, bir yerine üç çıkış satın almak mümkün olduğunda - o zaman bir T koyup, üç girişi satın almayı tercih edersiniz. Brezilya standartlarındaki satış noktaları güvenlidir, ancak kullanıcılar bu kadar pratik bir şekilde aldattığı aksesuarı kullanarak bu güvenliği sağlamakta ısrar ediyorlar.

Elektrik şebekelerinin güvenliğinde mimarın rolü

Projenin elektrik kısmından sorumlu olması gereken sadece elektrikçi değil. Elektrik şebekesi yerleşim planlarında veya kat planlarında ek bir hizmet olmasına rağmen, mimar, müşterisinin elektrik ağının güvenliğini arttırmada önemli bir rol oynayabilir. Basit bir ipucu, projenin gerçekleştirildiği sırada, zaten her odadaki soketlerin düzenini belirlemiştir - burada buzdolabı, soba, televizyon vb. Göreve yardımcı olmak için, belirli bir çevrede kaç çekim yapılması gerektiğini ve bunlar ile inşaat ile mobilya arasındaki diğer unsurlar arasındaki ayrımın sınırlarının ne olduğunu belirleyen NBR 5410 standardına değinmeye değer . Ancak, tehlike orada yatmaktadır: mimar (ve hatta mühendis) genellikle yalnızca normları izleyen ve kullanıcının ihtiyaçlarını unutmadan projelere atışlar ekler. Bu nedenle, kanepenin arkasına bir çıkış koymamanız ve televizyona yakın olan diğerine aşırı yüklenmemeniz için stratejik olarak düşünmeniz önemlidir. Ayrıca, bu şekilde gizlenmiş prizler, mobilyaya yakın oldukları için yangını başlatmak için dolu bir plakadır. Bu nedenle, kurallara uymanın yanı sıra, insanlar hakkında düşünmek ve sağduyu kullanmak, elektrik şebekesinin güvenliğinin gerçekte optimize edilmesi için gereklidir.

Elektrik şebekesi için en güvenli malzemeler nasıl seçilir

Artık ne yapacağınızı bildiğiniz ve bir elektrik şebekesinin ana risklerini belirleyebileceğinize göre, projenin yürütülmesi için en iyi malzemeleri seçmek çok önemlidir. Ürün kalitesi önce gelir ve her bir fonksiyon için farklı bir çıkışın düşünülmesi gerektiğini bilmeniz gerekir.

Bir örnek ister misiniz? Bir fanı, TV'yi veya DVD oynatıcıyı bağlamak için genel amaçlı bir prize ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, bir kahve makinesi veya elektrikli ızgara için özel bir kullanım çıkışı gereklidir. Yapabilecekleriniz, bu öğelere ihtiyaç duyulacak yerlerin belirlenmesidir; böylece müşteri evinizin elektrik şebekesini aşırı yükleme riski taşımaz, amperi zorlar.

Mimari düzenlemenin yanı sıra, her bir vakanın özelliklerini göz önünde bulundurarak, bu bölümün bütçesine yardımcı olmak için ek bir elektrik hizmeti sunmak tamamen mümkündür. Sebep basittir ve size bir örnek verebiliriz: 10 amperlik bir priz alırsanız ve 20 amper gerektiren bir cihazı kullanmaya zorlarsanız, sonuç çok iyi olmaz - sadece şebeke için değil, Tüm insanların güvenliği risk altında olacaktır.

Şüpheli kaliteli ürünler satın alırken, ekstra özen göstermeniz gerekir. Anahtar ağının işleyişini zarar verebilir değil kaliteli olursa, başka bir örnek vererek, ancak basit bu olabilir. Herhangi biri devreyi açar veya kapatır, ancak lambayı kötü bir ürünle aydınlatarak, iç temas kapanabilir ve bir arkın temas etmesine neden olabilir. Yani, kabaca, kişi anahtarı sıkarsa, düzgün şekilde devre dışı kalmaz ve elektrik çarpması riski yaklaşır.

Son olarak, elektrik şebekesinin güvenliğini de etkiler

Kablolama işleminin öneminden bahsettiğimiz kısmı hatırlıyor musunuz? Doğru yapılmazsa, tüm elektrik şebekesine ve hatta genel olarak yapıya zarar verir. Bunun nedeni, eğer bir mason boruyu yoğurursa veya duvarı keserse ve teller uygun şekilde örtülmemişse, daha önce yapılmış olan ağı kıracaktır. Yakında, kurulumun tamamını değiştirmek, gereksiz bir tamirat ve rahatsızlıklarla sonuçlanmak gerekli olacak. Bu nedenle, müşterinizin konuyu gerçekten anlayan biri tarafından yapılan ve projenin tam olarak çalışmasına yardım etmeyi asla unutmayın. Sadece uzman profesyonel, tüm ağı dikkatle, kaprisli olarak ve kablolarda, devrelerde ve diğer parçalarda doğru sonlandırmayı vererek yapabilir. Dış alanlarla ilgili olarak, yağmurla veya güneşe temasın evin dışında olacak olan ekipmanın koruma endeksini (IP) gösterdiğini hatırlamakta fayda vardır. Bu nedenle, müşteriyi bu gibi durumlarda IP'ye sahip ürünleri seçmesi için yönlendirin. Buna ek olarak, kullanıcı elektrik kazalarını önlemek için çevreyi terk ederken daima cihazları kapatmalıdır, ancak kurulumunun iyi ve güvenli olduğunu düşünüyor.
Facebook
Twitter
LinkedIn