Dalgalanma Koruma Cihazları Nasıl Seçilir?

Dalgalanma Koruma Cihazları Nasıl Seçilir?

Herkesin bildiği gibi, dalgalanma koruma cihazları veya dalgalanma koruyucu cihazlar (SPD), elektrikli ekipmanı yıldırımın neden olduğu aşırı gerilimlere karşı korur.

Bununla birlikte, hangisini seçeceğinizi bilmek her zaman kolay değildir.

Doğru parafudr ve koruyucu devre kesicilerin seçilmesi, parafudr koruma cihazlarının tipleri, devre kesici düzenlemeleri ve risk değerlendirmesi ile ilgili çok çeşitli parametreleri dikkate alır.

Her şeyi daha net görmeye çalışalım…

Formu gönderin, Aşırı Gerilim Koruyucu Cihaz ile ilişkili koruma cihazı (Devre Kesici veya Sigorta) hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öncelikle, mevcut standartlar düşük voltajlı elektrik tesisatları için üç kategori aşırı gerilim koruma cihazı tanımlamaktadır.

Hangi aşırı gerilim koruyucu cihazlar seçilmeli ve nereye kurulmalıdır?

Yıldırımdan korunma genel bir bakış açısından ele alınmalıdır. Uygulamaya bağlı olarak (büyük endüstriyel tesisler, veri merkezleri, hastaneler, vb.), Optimal koruma (yıldırım koruma sistemi, aşırı gerilim koruma cihazları) seçiminde yol göstermek için bir risk değerlendirme yöntemi kullanılmalıdır. Dahası, ulusal düzenlemeler EN 62305-2 standardının (Risk değerlendirmesi) kullanılmasını zorunlu kılabilir.

Diğer durumlarda (konut, ofisler, endüstriyel risklere duyarlı olmayan binalar), aşağıdaki koruma ilkesini benimsemek daha kolaydır:

Her durumda, elektrik tesisatının gelen son kontrol paneline bir Tip 2 aşırı gerilim koruyucu cihaz monte edilecektir. Daha sonra, bu aşırı gerilim koruyucu cihaz ile korunacak ekipman arasındaki mesafe değerlendirilmelidir. Bu mesafe 30 metreyi aştığında, cihazın yanında ilave bir aşırı gerilim koruyucu cihaz (Tip 2 veya Tip 3) kurulmalıdır.

Ve dalgalanma koruyucu cihazların boyutlandırılması?

Daha sonra, Tip 2 dalgalanma koruyucu cihazlarının boyutlandırılması esas olarak maruz kalma bölgesine (orta, orta, yüksek) bağlıdır: bu kategorilerin her biri için farklı boşaltma kapasiteleri vardır (I max  = 20, 40, 60 kA (8 / 20μs)) .

Tip 1 aşırı gerilim koruma cihazları için minimum gereksinim, I imp  = 12.5 kA (10 / 350μs) deşarj kapasitesidir . İkincisi talep edildiğinde, risk değerlendirmesi için daha yüksek değerler gerekebilir.

Dalgalanma koruyucu cihazlarıyla ilişkili koruma cihazları nasıl seçilir?

Son olarak, aşırı gerilim koruma cihazı (devre kesici veya sigorta) ile ilişkili koruma cihazı, kurulum yerindeki kısa devre akımına göre seçilecektir. Başka bir deyişle, evsel elektrik panosunda, I SC  <6 kA değerine sahip bir koruma cihazı seçilecektir.

Ofis uygulamaları için, I SC  genellikle <20 kA’dır.

Üreticiler, aşırı gerilim koruyucu cihaz ile ilgili koruma cihazı arasındaki koordinasyon için tablo sağlamalıdır. Giderek daha fazla dalgalanma koruyucu cihaz, bu koruma cihazını aynı mahfazaya zaten yerleştirmiştir.

Facebook
Twitter
LinkedIn