Endüktif Sensör Seçimi

Endüktif Sensör Seçimi

Endüktif sensör, kendi manyetik sahası içerisinde bir alan oluşturarak yaklaşan metal parçalarının temas etmesini önleyen bir cihazdır. Cihazın, özellik açısından en gelişmiş hizmeti önceden temas anını algılayabilmesi ve temasa ilişkin koruma alanını oluşturmasıdır. Sensör, kendi alanına giren farklı bir metal için çıkış sinyali vererek, manyetik alana giren yabancı metal parçaları belirlenmiş olur. Bu belirlemeden sonra sensör ana kontrol merkezine gerekli metal ile ilgili bilgileri gönderir.

Balluff endüktif sensörler uzun algılama mesafesi ile öne çıkarlar

Sistem oldukça kontrollü çalışmaktadır. Endüktif sensör çalışır durumdayken, farklı bir makine aksamının sensöre yaklaşması, sensörün yaklaşan yabancı parçayı tanıması ve uyarı vermesi, ardından PLC denilen kontrol ünitesinin teması engellemek amacı ile çalışır durumdaki mekanizmaya dur komutunu vermesi sistemin temel çalışma prensiplerindendir.

Yeni Balluff endüktif sensörler, 350 bar basınca kadar dayanıklıdır.

 Endüktif Sensör Özellikleri

Endüktif sensörler farklı yabancı metal parça temasını yaklaşık olarak 50 mm mesafeye kadar algılayabilirler. Fiziksel olarak farklı ebat özelliklerde üretilen endüktif sensör modelleri, silindirik ve kübik olarak birbirinden ayrılmaktadır. Genel olarak, endüktif sensörler müşteri ihtiyacına ve kullanılacak alana göre üretilmektedir.

Silindirik modellerin standart metrik vida dişli modelleri genellikle M5, M8, M12, M18 ve M30 şeklinde değişmektedir. Bu modellerde sayı büyüdükçe çapta büyümektedir. Silindirik sensörlerde çap ne kadar büyük olursa endüktif sensörün metal temasını önleme mesafesi de o kadar büyüyecektir. Alan küçükse daha küçük çapta bir silindirik sensör tercih edilebilir.

Endüktif Sensörler Nerelerde Kullanılır?

Endüktif sensörler hareket algılama ve tehlikeli hareketi durdurma alanında kullanıldığı için genellikle otomasyon sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Fabrikalar başta olmak üzere makine sanayinin pek çok alanında güvenlik açısından endüktif sensörler tercih edilir.

Çapakdan etkilenmeyen yenilikçi endüktif sensörler, metal ve sac işlemede kullanılabilir.

Endüktif sensörlerin kesinlikle kullanılması gereken makineler ise sac kesme makinesi, ambalaj makinesi, takım tezgahı makineleri, presler ve otomat makineleridir.

Endüktif sensörler doğru kullanımda oldukça uzun ömre sahip parçalardır. Yapıları sağlam olduğu için dış etkenlerden çok fazla etkilenmezler. Fakat, endüktif sensörlerin doğru kullanılması ve makinelere doğru bağlanması oldukça önemlidir. Teknik bir bilgi gerektiren bu parçalar yanlış kurulum anında doğrudan bozulabilen bir yapıya sahiptir. En fazla elektriksel parazitlenmelerden zarar gören endüktif sensörlerin voltaj ayarları da doğru şekilde yapılmalıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn