Endüktif Sensör Seçimi

Endüktif sensör, kendi manyetik sahası içerisinde bir alan oluşturarak yaklaşan metal parçalarının temas etmesini önleyen bir cihazdır. Cihazın, özellik açısından en gelişmiş hizmeti önceden temas anını algılayabilmesi ve temasa ilişkin koruma alanını oluşturmasıdır. Sensör, kendi alanına giren farklı bir metal için çıkış sinyali vererek, manyetik alana giren yabancı metal parçaları belirlenmiş olur. Bu belirlemeden sonra sensör ana kontrol merkezine gerekli metal ile ilgili bilgileri gönderir.

Balluff endüktif sensörler uzun algılama mesafesi ile öne çıkarlar

Sistem oldukça kontrollü çalışmaktadır. Endüktif sensör çalışır durumdayken, farklı bir makine aksamının sensöre yaklaşması, sensörün yaklaşan yabancı parçayı tanıması ve uyarı vermesi, ardından PLC denilen kontrol ünitesinin teması engellemek amacı ile çalışır durumdaki mekanizmaya dur komutunu vermesi sistemin temel çalışma prensiplerindendir.

Yeni Balluff endüktif sensörler, 350 bar basınca kadar dayanıklıdır.

 Endüktif Sensör Özellikleri

Endüktif sensörler farklı yabancı metal parça temasını yaklaşık olarak 50 mm mesafeye kadar algılayabilirler. Fiziksel olarak farklı ebat özelliklerde üretilen endüktif sensör modelleri, silindirik ve kübik olarak birbirinden ayrılmaktadır. Genel olarak, endüktif sensörler müşteri ihtiyacına ve kullanılacak alana göre üretilmektedir.

Silindirik modellerin standart metrik vida dişli modelleri genellikle M5, M8, M12, M18 ve M30 şeklinde değişmektedir. Bu modellerde sayı büyüdükçe çapta büyümektedir. Silindirik sensörlerde çap ne kadar büyük olursa endüktif sensörün metal temasını önleme mesafesi de o kadar büyüyecektir. Alan küçükse daha küçük çapta bir silindirik sensör tercih edilebilir.

Endüktif Sensörler Nerelerde Kullanılır?

Endüktif sensörler hareket algılama ve tehlikeli hareketi durdurma alanında kullanıldığı için genellikle otomasyon sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Fabrikalar başta olmak üzere makine sanayinin pek çok alanında güvenlik açısından endüktif sensörler tercih edilir.

Çapakdan etkilenmeyen yenilikçi endüktif sensörler, metal ve sac işlemede kullanılabilir.

Endüktif sensörlerin kesinlikle kullanılması gereken makineler ise sac kesme makinesi, ambalaj makinesi, takım tezgahı makineleri, presler ve otomat makineleridir.

Endüktif sensörler doğru kullanımda oldukça uzun ömre sahip parçalardır. Yapıları sağlam olduğu için dış etkenlerden çok fazla etkilenmezler. Fakat, endüktif sensörlerin doğru kullanılması ve makinelere doğru bağlanması oldukça önemlidir. Teknik bir bilgi gerektiren bu parçalar yanlış kurulum anında doğrudan bozulabilen bir yapıya sahiptir. En fazla elektriksel parazitlenmelerden zarar gören endüktif sensörlerin voltaj ayarları da doğru şekilde yapılmalıdır.

www.maxelendustri.com
www.maxelendustri.com

Tüm soru ve görüşleriniz için info@maxelendustri.com adresinden veya +90 216 540 5432 sabit numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Yazılarımızı Okudunuz mu ?

Wago

Wago Ana Bayi

Maxel Endüstri 10 yıllık satış tecrübesiyle sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, siz değerli wago kullanıcıları ile paylaşmanın heyecanını duymaktadır. Kuruluşundan itibaren elektrik malzeme satış konusunda

İçerik Sayfası »
Wago

Röle Ve Optokuplör Modülleri

Geniş Uygulama Yelpazesinde Fonksiyonellik: İster röle soketleri veya tak-çıkar röleler olsun isterse optokuplör modülleri; WAGO‘nun röle ve optokuplör ailesi her türlü gereksinime uygun çözüm sunar.

İçerik Sayfası »
Wago

Akım Ve Gerilim Trafoları

Yüksek akımların ölçülmek ve işlenmesi gereken her yerde, WAGO‘nun akım transformatörleri ilk tercihtir. Gerilim muslukları ayrıca mevcut sistemlerdeki ölçüm voltajını kolayca ve güvenli bir şekilde

İçerik Sayfası »
Wago

Wago Sinyal Çeviriciler

İzole edin, güçlendirin, filtreleyin ve dönüştürün: WAGO‘nun sinyal çevirici, dünya çapındaki uygulamalar için kapsamlı bir onay yelpazesi sayesinde çeşitli uygulama alanlarında çok sayıda işlevi yerine getirir

İçerik Sayfası »
Wago

SENSÖR/AKTÜATÖR KUTULARI

Doğrudan makinelere veya sistemlere takılan sensör/aktüatör kutuları, hızlı, uygun maliyetli ve her şeyden önce kabinsiz sinyal iletimi için pasif dağıtım sistemleridir. Tamamen kapsüllenmiş IP67 muhafazası

İçerik Sayfası »
Wago

Endüstriyel Switchler

WAGO‘nun anahtar yelpazesi, ETHERNET ağ altyapınızın ölçeklenebilirliğini sağlarken, olağanüstü elektriksel ve mekanik özellikler sağlar. Bu sağlam anahtarlar endüstriyel kullanım için tasarlanmıştır ve IEEE 802.3, IEEE

İçerik Sayfası »
Satın Alma Anlaşması
Kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.
Proje Fiyatları
Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır.
Sevkiyat
Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur.
Previous
Next

E-Bülten’e Kayıt Olun

Sürpriz Hediyeler Sizi Bekliyor…