Üretim Hatlarında Emniyet Rölesi Kullanımı

Üretim Hatlarında Emniyet Rölesi Kullanımı

Emniyet rölesi özellikle otomasyon ve makine teçhizatında gerekli emniyeti sağlayan bir parçadır. Olası bir tehlike durumunda emniyet rölesi, ortaya çıkabilecek tehlikeli durumu fark ederek, riski kabul edilebilir bir seviyeye indirmektedir. Güvenlik teçhizatı olarak kullanılan emniyet rölesi, özellikle fabrika gibi makinelerin fazla olduğu alanlarda koruma ve güvenlik seviyesini yükseltmektedir. Bir otomasyon sisteminde birden fazla emniyet rölesi bulunabilir. Tüm emniyet röleleri riski durumu birbirlerine göndererek, merkezi kontrol sisteminin devreye girmesini sağlarlar. Riskin minimum seviyeye indirilmesine yardımcı olan emniyet röleleri, bir makine teçhizatının da en önemli ve güvenilir parçalarından birisidir. Tüm makinelerin ömrünü uzatan, tehlikeden uzak tutan ve risklerin belirlenmesini sağlayan emniyet rölesinin de doğru kullanıldığında ömrü oldukça uzundur.
Pilz Pnoz Serisi Emniyet Röleleri

 Emniyet Rölesinin Başlıca İşlevleri

1-Emniyet rölesi, makine ve otomasyon sisteminde riskli bir durum fark ederse, makinelerin çalışma durumlarını anında durdururlar. Böylece, ortaya çıkan tehlikeli durumlar emniyet rölesi tarafından yok edilmiş olur. 2-Tüm emniyet röleleri bir arada çalıştığı için riski bir durumu izleyebilir ve anında merkezi kontrol noktasına bu riski durumu bildirebilir. 3-Emniyet rölesinin gerçekleştireceği tüm işlevler güvenlik açısından kontrollü şekilde yapılmaktadır. 4-Acil durumlar olduğunda sistem kendini otomatik olarak kapatabilir ve tüm işlevlerini durdurabilir. Bu sistem sayesinde oluşabilecek hasar minimum seviyeye indirilmektedir. 5-Emniyet rölesi tüm teçhizatta hareketli parçaları izler, olası risk durumlarını önceden merkezi kontrol noktasına bildirir.
Emniyet röleleri, emniyet sistemlerinin en önemli elamanlarından biridir.

 Emniyet Röleleri Nerelerde Kullanılır?

Emniyet rölelerinin özellikle makine teçhizatında kullanılması gereken yerler bulunmaktadır. Kullanım alanı olarak ise en fazla; -Emniyet paspaslarında, -Işık perdelerinde, -Üç pozisyon cihazlarının tümünde, -İki el kontrol cihazlarının hepsinde, -Acil durdurma butonları üzerinde ve -Manyetik anahtar sisteminde kullanımı tercih edilmektedir.
Pilz mlQ yazılımı sayesinde emniyet röleleri çok hızlı ve kolay bir şekilde programlanabilir.
Kullanım alanı olarak çeşitlilik gösteren emniyet röleleri, cihazlar üzerinde farklı şekilde emniyet özellikleri gösterse de tek bir işlev için hareket etmektedir. Bu işlev hem makinelerin hem otomasyon sisteminin hem makinelerde çalışan personelin güvenliğini sağlamaktır. Gerekli güvenlik duvarını oluşturarak, olası tüm riskleri ortadan kaldırmaya ve kaza gibi durumları yok etmeye programlanmıştır. Elbette, cihazlar üzerinde emniyet görevini yerine getirirken farklı hareketlere tabii olabilmektedir.
Facebook
Twitter
LinkedIn