Etiketleme ve Tanımlama İşleminin Kalitesi Nasıl Sağlanır?

Etiketleme ve Tanımlama İşleminin Kalitesi Nasıl Sağlanır?

Bir sektördeki üretim türünden bağımsız olarak, etiketleme işlemi hem iç üretim hattında hem de halka kalite sağlamak için çok önemlidir. Bu süreçte biraz daha derine inmek istiyoruz. Etiketlemede doğrulama ve tanımlama kombinasyonu bir şirkete nasıl yarar sağlar? Daha eksiksiz bir izleme nasıl uygulayabilirsiniz?

ETİKETLEME VE TANIMLAMA: BİRBİRİNE DOĞRUDAN BAĞLI İKİ SÜREÇ

Endüstride bu tip konferansta uzmanlaşmış sensörleri kullanan bir temel izleme türü, etiketin varlığının doğrulanmasıdır. Bu tür bir işlem, ambalaj veya ürün üzerinde doğru konumlandırmanın görselleştirilmesi ve analiz edilmesi ile uygulamada başarısızlık olanların hattan çıkarılmasından ibarettir. Ancak bu kontrol, maksimum verimi ve üretken kaliteyi garanti etmek için yeterli değildir. Basılı bilgilerin izlenmesi ve etiket ile paketlenmiş veya paketlenmemiş ürün arasındaki ilişkinin de olması gerekir. Bu nedenle, endüstri yöneticisinin şampuanı dolduran bir makineye sahip olması ve üretim hattının gereğinden fazla şartlandırılmış bir paketlemeye girmesi durumunda, örneğin, üretim hatalarını en aza indirmek için işlemin erken aşamalarında tespit edilmesi gerekir. Bu, aşağıdakileri içeren entegre bir kontrol türüdür:
 • Etiket yerleştirme konferansı;
 • İyi tanımlanmış parti ayrımı;
 • Etiket rulosunun tanımlanması;
 • Bu etiketlerin uygulandığı partilerin;
 • Etiketlerin konumlarının kontrol edilmesi;
 • Kendi ikincil ambalajlarına gönderilir.
Yani, bu ilişkili süreçlerden oluşan bir adımdır, ancak iyi yönetim uygulamaları, teknolojinin dahil edilmesi ve iyi tanımlanmış bir üretim akışı olduğunda bütünleştirilmesi mümkündür.

ETİKETLEMEDE KALİTE KONTROLÜ: TÜM ENDÜSTRİYİ NASIL ETKİLİYOR

Bu kontrolün başarısızlığı sadece etiketleme sürecinde uygulama hatası olan bir atık meselesi değil, tüm işi olumsuz yönde etkileyebilecek bir problemdir:

KAYNAK TASARRUFU

Elbette bu her zaman bir endüstri yöneticisinin aklında ilk gelen şeydir. Çok büyük bir etiketleme ve tanımlama hatası hacmi, bu ürünü üretim hattına tekrar sokma ihtimalinin olmadığı durumlarda önemli kaynakları israf edebilir. Zayıf optimize edilmiş bir zincirle, pazarın kenarında rekabet etmek gittikçe zorlaşıyor. Bu nedenle sahadaki şirketler otomatik algılamaya gittikçe daha fazla yatırım yapıyor .

LOJİSTİK OPTİMİZASYONU

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu adımdaki hata, sektördeki genel bir işletme darboğazı sadece başlangıcıdır. Etiketleme kontrolünün eksikliği, kümenin karışmasına neden olabilir ve bu da ürünü ikincil ambalaja götürmede başarısız olur ve daha sonra dahili ve harici olarak dağıtılır. Tedarik sözleşmelerine müdahale eden, şirkete zarar veren veya perakende sektöründe kötü bir görüntüye neden olan bir problemdir. Bir işletmenin başarısı için güvenilirlik çok önemlidir.

KAMU İÇİN GÖRÜNTÜ

Etiketleme kontrolü az olan bir sektör hakkında kötü bir görüşe sahip olan sadece aracı değil, aynı zamanda nihai halktır. Şampuan örneğini hatırlıyor musunuz? Tüketicinin bir tane aldığını hayal edin ve yalnızca evde ambalajın içinde bir şartlandırmanın şişelendiğini öğrenin. Müşteriyi sonsuza dek kaybetmek gibi bir hata. Bu yüzden ayarlanmış üretim kontrolünün önemini her zaman güçlendiririz. Sisteminiz ne kadar güvenilirse, kameralar ve sensörler tarafından desteklenirse, şirket o kadar verimli olur ve müşteri memnuniyeti artar.

ETİKETLEME İŞLEMİ: NASIL EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE YAPILIR

Böylece, etiket uygulama kontrolünün bilgi ve ürün konferansı ile nasıl birleştirileceğine dair bazı pratik ipuçlarına geçebiliriz. Bu adıma dikkat etmek çok önemlidir, çünkü operatör etiketi her uyguladığında, yalnızca ambalajın içeriği değil aynı zamanda iç içeriği de kontrol edilir. Uygulanan etiketin doğru olup olmadığını bilmek için, bir görsel denetim sistemi kullanarak bir grafik analiz yapılması gerekir: kameranın önüne geçen her etiket için operatör, gerçekten ambalajına ait olduğunu doğrular. Bu, kötü yazdırılmış veya yanlış yerleştirilmiş etiketin bir sonraki analize geçmesini önleyecektir. Bu dikkatli analiz, temel olarak, nihai tüketici için sorunlara neden olabilecek ve hatta yasal sonuçlara neden olabilecek, zorunlu bilgiler eksik veya yanlış olduğunda, yazdırma hatasıyla ilişkilidir. Bu, yalnızca etiketin iyi uygulanıp uygulanmadığını ve içeriğin ambalaj ve tanımla eşleşip eşleşmediğini kontrol edecek bir görüş kamerası kullanılarak yapılır. Kamera biraz daha pahalı bir çözümdür, uygulama basit değildir, ancak bu işlemin özellikleri için anlamlıdır. Bu önemlidir çünkü sadece etiketin doğru konumda olup olmadığını kontrol etmek için yeterli değildir, aynı zamanda içeriğe, paketlemeye göre de entegre edilmesi gerekir. Bir diğer önemli süreç, barkodlar gibi standart kontrol kodlarının doğru uygulanmasıdır. Bu, üretim hattında ürünün izlenebilirliğini, satış noktasında kontrolüne sağlayan bu adımdır. Bu durumda, sensörler çok önemlidir: örneğin operatörlerin veya makinelerin kendileri üzerinde harekete geçmelerine neden olan, örneğin paketi çıkarmak gibi yanlış bir kod okumasını işaret etmeye yardımcı olurlar. Özetle, bu üretim aşamasının doğru bir kontrolü için operatör, yönetici ve otomatik sistemin birlikte kontrol etmeleri gerekir:
 • Birincil paketleme doğru ürünü alıyorsa;
 • Etiket ve etiket doğru yerleştiriliyorsa;
 • Yazdırma hatası yoksa;
 • Etiket ve etiket okunaklıysa;
 • İkincil ambalajlar buna göre birincil ambalajları alıyorsa;
 • Herhangi bir aşamada bir parti karışımı yoksa.
Yani, etiketleme işlemi kapasitesine ve üretken verimliliğine karar verebilecek birçok değişken içerir. Bu nedenle, teknolojinin dahil edilmesi, iyi profesyonel uygulamalar ve istihbarat odaklı yönetim ile birlikte başarının anahtarıdır. Bütün bunlar elbette kaliteli ürünlere yatırım yapmak.
Facebook
Twitter
LinkedIn