3 Eğim Sensörü Uygulaması Örneği

3 Eğim Sensörü Uygulaması Örneği

Eğim sensörleri, endüstriyel otomasyonda, çok çeşitli segmentlerde işlemlerde devrim yaratabilecek en çok yönlü cihazlar arasındadır. Bunun nedeni, pozisyon kontrolü konusundaki hassasiyeti ve dönme hareketlerinin sürekli izlenmesiyle, ekipmanın elektrik üretiminden hastane pazarına kadar çeşitli uygulamalarda daha fazla güvenlik ve verimlilik getirmesidir. BSI Balluff eğim sensörlerinde (bir veya iki ölçüm ekseni bulunur), dikey veya yatay eksenden sapma 360 ° 'e kadardır. İşte piyasada bu tip sensör kullanmanın 3 örneği.

1. Güneş Enerjisi Üretiminde Eğim Sensörleri

Bu durumda sensörler, günde 24 saat sürekli enerji sağlamak olan parabolik kolektörlerin konumlandırılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Kollektörlerin çalışması şu şekilde gerçekleşir: gün boyunca, güneşten elektrik üretimi gerçekleşir. Aynı zamanda, gece su-buhar devresini sürdürmek için bir tuz haznesi ısıtılır. Bunun gerçekleşmesi için, güneş kollektörleri alanının mümkün olan en yüksek sıcaklıklara sahip olması gerekir ve sadece bu gibi sıcaklıklara Güneş ile ilgili olarak parabolik kollektörlerin en iyi hizalanmasından elde edilebilir. Bu BSI eğim sensörlerinin işlevidir: 360o dönüş boyunca hassas konumlandırma, güneş enerjisi üretim sistemine maksimum verim sağlar.

2. Rüzgar jeneratörlerinde kulelerin eğiminin izlenmesi

Rüzgar koşullarındaki, fırtınalardaki ve hatta rüzgar sisteminin çalışmasının başlangıcındaki değişikliklerden dolayı bir rüzgar çiftliğindeki kulelerin eğimi bu temiz enerjinin üretilmesi için bir problem olabilir. Bunun nedeni, böyle sabit değişikliklerin rüzgar türbini yükünde ani değişikliklere neden olmasıdır. Eğim sensörleriyle, mutlak eğim açısını güvenilir bir şekilde ölçerek ve sınır değerlerin aşılmasını önleyerek bu sistemdeki gerilimi azaltmak mümkündür.

3. Radyasyon tedavi masalarının konumlandırılması için eğim sensörü

Eğim sensörünün diğer bir yaygın uygulaması, radyasyon tedavi masalarının hastane birimlerindeki konumlarını kontrol etmektir. Tablolar, tedavi hasta için güvenli ve etkili olacak ve kapasitif eğim sensörü bu görev için ideal olacak şekilde tam olarak yerleştirilmelidir. Sensörler  makinede ve hasta konumlandırma yüksek doğruluğunu sağlamak için daha dar alanlarda kurulumunu kolaylaştıran birçok teknoloji iyi çözünürlük ve aynı zamanda kompakt bir biçimde, sayesinde mümkündür.

Balluff eğim sensörü

BSI Balluff eğim sensörleri kapasitif bir ölçüm prensibine sahiptir ve yüksek IP67 koruma sınıfına sahip zorlu koşullar dahil olmak üzere birçok endüstri ve uygulama için uygundur.
Facebook
Twitter
LinkedIn