IP Derecelendirmeleri Nedir ve Endüstriyel Algılama İçin Ne Demektir?

IP Derecelendirmeleri Nedir ve Endüstriyel Algılama İçin Ne Demektir?

Suya ne kadar dayanıklıdır ve uygulamanız için hangi seviyede direnç gereklidir? IP ve NEMA derecelendirmeleri arasındaki fark nedir? Bu gönderi IP derecelendirmelerinin ne anlama geldiğini ve suya dayanıklı bir endüstriyel algılama cihazı seçerken ne arayacağınızı netleştirir.

IP Derecelendirmeleri nedir?

Giriş Koruması (İP) kodları ile tanımlanır Uluslararası Elektroteknik Komisyonu ve katı (1 girişine karşı koruma aygıtın seviyesini temsil eden iki haneli bir bileşimidir st basamak) ve sıvı (2 nci basamaklı). İlk hane 0 (koruma yok) ile 6 (toz direnci) arasındadır. İkinci rakam 0 (koruma yok) ile 9k (yüksek basınç, yüksek sıcaklık sularına karşı - yıkama uygulamalarında olduğu gibi) değişmektedir. Zorlu ortamlarda kullanım için endüstriyel cihazlarda aranacak temel puanları gösteren bir tablo görmek için okumaya devam edin.

IP ve NEMA Arasındaki Fark Nedir?

Hem IP hem de NEMA değerleri, cihazın toz ve su dahil olmak üzere nesnelerin ve sıvıların girmesine karşı koruma seviyesini tanımlar. IP uluslararası bir derecelendirme sistemidir, NEMA ise öncelikle ABD ve Kanada'da kullanılmaktadır. NEMA ayrıca korozyona karşı direnç, patlayıcı ortamlara toleranslar ve daha fazlası için derecelendirmeler içerir, oysa IP sistemi sadece katı ve sıvıların girişine karşı direnç seviyesini tanımlamak için kullanılır. İki derecelendirme sistemi arasında doğrudan dönüşüm yoktur. SICK uluslararası bir şirket olduğundan, dünya genelinde tutarlılık için IP kodları kullanılır.

Hangi IP Derecelendirmesine İhtiyacım Var?

Aşağıdaki grafik, farklı IP derecelendirmelerinin uygulamanız için hangi derecelendirmenin gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için ne anlama geldiğini göstermektedir.

“Yüksek” IP Derecelendirmeleri Daha İyi mi?

“Daha yüksek” bir puanlamanın daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ve bu bazı yönlerde doğru olsa da, daha yüksek IP puanlarının karşılıklı olarak kapsayıcı olmadığını dikkate almak önemlidir . Bu, örneğin, yalnızca bir cihazın IP X7 olarak derecelendirildiği için, cihazın otomatik olarak su koruma seviyeleri 1-6 için test edildiği anlamına gelmez. Başka bir deyişle, bir IP 67 cihazı geçici daldırmalara karşı korunmasına rağmen, bu mutlaka cihazın yüksek basınçlı su jetlerine dayanabileceği anlamına da gelmez. Başka bir örnek olarak, IP 69K dereceli bir cihaz yıkamaya karşı dayanıklıdır, ancak sürekli olarak daldırmaya karşı dayanıklı değildir, çünkü sadece “daha yüksek” bir dereceye sahiptir. Bu nedenle, bazı cihazlar birden fazla IP derecesine sahip olacaktır (örneğin, bir cihaz hem IP 67 hem de IP 69K olarak sınıflandırılabilir - örneğin, SICK'in SureSense fotoelektrik sensörleri ). Diğer sensörler, farklı varyantlar için farklı derecelendirmelerle gelebilir. Örneğin, SICK'in KTM Prime kontrast sensörlerinin tümü IP 67 olarak sınıflandırılmış, ancak KTM INOX modelinde yiyecek içecek endüstrisinin gereksinimlerini karşılamak için IP 67 ve IP 69K değerleri bulunuyor.
Facebook
Twitter
LinkedIn