Mesafe Sensörleri Nasıl Çalışır?

Mesafe Sensörleri Nasıl Çalışır?

Endüstride yüksek kaliteli mesafe sensörlerinin kurulumu, üretim sürecinin daha verimli ve hassas olmasını sağlar. Sonuçta, cihazlar ölçüm noktasından birkaç metre uzakta olan nesneleri bile algılar, kontrol ve izleme işleri için faydalıdır ve nihai ürünün mükemmelliğini sağlar. Peki bu ekipmanların nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Bugünün makalesinde onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mesafe sensörlerinde farklı teknolojiler

Yakınlık sensörleri olarak da bilinen mesafe sensörleri çeşitli teknolojiler üzerinde etkili olabilir. Bu şekilde endüktif, optik, ultrasonik ve lazer sensörler olabilirler. Burada ilk üçü ile ilgileneceğiz.

Endüstriyel Endüktif Sensör

Endüktif sensör, temassız pozisyonu metalik nesnelerle algılar, bu nedenle kısa mesafeler için önerilen bir yakınlık sensörüdür. Ürün, bazıları yüksek sıcaklıklara, manyetik alanlara ve hatta kaynak veya patlayıcı alanlara bile dayanıklı, çeşitli yapı biçimlerinde mevcuttur. Örneğin, endüktif analog mesafe sensörü, nesnelerin yakınlığını tespit etmenin yanı sıra (0,2 mm ila 50 mm aralığında), aynı malzemelerin içindeki farklılıkları ayırt edebilir. Temassız çalıştığı için aşınmaz ve uzun ömürlüdür. Uygulamaları arasında, makine mühendisliği birleştirme, damgalama veya sabitleme cihazlarındaki hareketlerin izlenmesi bulunmaktadır.

Optik endüstriyel sensör

Endüstride ölçüme adanmış bir diğer cihaz optik sensördür. Cihaz, yüzey özelliklerinden bağımsız olarak 20 metreye kadar olan doğru uzun menzilli nesne tespiti için mükemmel bir seçimdir. İle optik sensör , otomotiv veya metalürjik segmentte, gıda endüstrisinde bir üst vincin hareket eden nesneler, örneğin, izlenebilir.

Endüstriyel sensör Ultrassônico

Son olarak ultrasonik sensör nesnelerin yakınlığını doğru, ekonomik ve verimli bir şekilde ölçmesi gereken sektörlerde göz önünde bulundurulması gereken başka bir mesafe sensörü türüdür. Çalışma prensibi, tespit edilecek nesne tarafından yansıtılan yüksek frekanslı bir ses dalgası emisyonudur. Yankı tespiti, nesne ve sensör arasındaki yoğunluğa ve mesafeye bağlıdır. Ultrasonik sensörlerin ana güçlü yönlerinden biri, çok yönlülükleridir, çünkü katı ortamlarda, toz veya sıvı ortamlarda etki ederler. Mesafe sensörlerinin kurulumunun her bir şirketin özel ihtiyaçlarına uygun olması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, bu oryantasyon için uzman profesyonellerin desteğine sahip olmak, daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlamak için esastır.
Facebook
Twitter
LinkedIn